Menu Zavrieť

Mladí zápasníci získali 6 cenných kovov na Majstrovstvách Európy!

Začiatkom apríla sa v Rumunskom meste Pitesti konali ME v ju-jitsu v kategóriách U16, U18 a U21. Blízkosť miesta konania majstrovstiev a teda aj menšia finančná náročnosť celého podujatia umožnili SZŠJJ vyslať početnejšiu výpravu ako na predchádzajúce šampionáty.

Reprezentáciu tvorilo 11 zápasníkov:

Eliška Machová U16 -40kg SAI CLUB Martin
Samuel Škorec U16 -40kg Klub ju-jitsu Žiar nad Hronom
Alexandra Jakubcová U16 -44kg SAI CLUB Martin
Ela Kováčová U16 -63kg ŠK BEST FITNESS SENEC
Natália Sitárová U18 -57kg ŠK BEST FITNESS SENEC
Miroslav Mlynček U18 -62kg SAI CLUB Martin
Timotej Košecký U18 -62kg Jiu-jitsu Akadémia Bratislava
Matej Mlynček U18 -69kg SAI CLUB Martin
Adrián Fašianok U18 -69kg SAI CLUB Martin
Šimon Klein U18 -69kg SAI CLUB Martin
Slávka Holubjaková U18 -69kg SAI CLUB Martin

Tréneri: Miroslav Ševčík, Michal Mlynček a Martina Sitárová.

Všetci títo zápasníci a zápasníčky potvrdzovali svojimi výkonmi počas celej sezóny, že na SR patria medzi absolútnu špičku.

Táto doposiaľ najväčšia oficiálna reprezentačná výprava akú vyslal na medzinárodné podujatia Slovenský zväz športového ju-jitsu, dorazila na miesto podujatiach v dvoch termínoch. Prvá časť výpravy v zložení: Michal Mlynček, Martina Sitárová, Matej Mlynček, Miroslav Mlynček, Natália Sitárová, Ela Kováčová, Timotej Košecký a Richard Košecký priletela do Rumunska 3.4.2024. Trochu boli obavy o ubytovanie a transporty, ktoré mal zabezpečovať organizátor, ale nakoniec boli všetci príjemne prekvapení ako to organizačne usporiadatelia zvládli. Hotel pre SR výpravu bol síce trochu ďalej od miesta konania a bolo treba trochu skôr vstávať, ale inak všetko klapalo. Oficiálny hotel pre slovenskú reprezentáciu bol v meste Slatina.

Už na druhý deň (4.4.2024) prebehla akreditácia celej výpravy a váženie zápasníkov, ktorí mali do bojov zasiahnuť 5.4.2024. V ten istý deň vo večerných hodinách priletel zvyšok SR reprezentácie. Transport a ubytovanie prebehli bez problémov.

5.4. – piatok,  odchod po raňajkách do haly v meste Pitesti. Nádherná športová hala, pripravená na podujatia najvyššej úrovne, privítala skoro 1500 mladých športovcov.

V tento deň nastúpili do bojov zápasníci z kategórie U18.

Za Slovensko nastúpil ako prvý Matej Mlynček. V prvom zápase si poradil s domácim reprezentantom a vyhral na armbar. Aj druhý zápas s Talianom ukončil veľmi rýchlo na crosschoke. V tretom zápase prišla prehra s Grékom. Fyzicky veľmi náročný zápas. Pokračoval v doubble elimination. Tam dokázal zvíťaziť nad Grékom a Rumunom. No v zápase o medailu veľmi tesná prehra s ďalším Grékom. Matej celkovo podal výborný výkon. V kategórii bolo 25 zápasníkov a Maťko skončil na 4. mieste. Ako ďalší nastúpil Mirko Mlynček v kategórii U18 -62kg. Mirko bol namotivovaný svojou výhrou na ME v MMA (pred týždňom vybojoval v Srbsku zlato na ME IMMAF YOUTH). V prvom zápase vyradil reprezentanta Nemecka. No už v druhom zápase prišla tesná prehra s Ukrajincom. Ak chcel pomýšľať na medailu musel vyhrať ďalšie 4 zápasy. To sa mu aj podarilo! Niektoré boli veľmi tesné a rozhodovali len pomocné body a jeden zápas sa musel predlžovať. No Mirkovi sa to podarilo a vybojoval svoju prvú medailu s podujatí JJIF. V tej istej kategórii ako Mirko nastúpil vo svojej reprezentačnej premiére aj Timotej Košecký. Prvý zápas mu nevyšiel podľa predstáv a prehral so Švajčiarom. Krátky oddych a nasledoval zápas v doubble elimination. Po super výkone porazil Španiela a posunul sa do ďalších bojov. Ale prišla ďalšia prehra, tentokrát s Ukrajincom.

Jedinou ženskou zástupkyňou v kategórií U18 bola Natália Sitárová (ju-jitsu female -57kg). Natálka po výhre na submission v prvom kole nad súperkou z Poľska nastupuje do zápasu s reprezentantkou Grécka. Žiaľ, prehra na body Natálku zlomila a prišla prehra aj v nasledujúcom zápase, s reprezentantkou Rumunska. S Rumunkou ju od výhry delili len sekundy, ale bohužiaľ nedokázala dotiahnuť passing guardu a to ju vyradilo z ďalších bojov.

Natálkine vyjadrenie po svojej reprezentačnej premiére a k svojmu výkonu:

“Zápasy boli náročné. Doma, na Slovensku a v Čechách, sa s touto úrovňou zápasníčok nestretávam. Preto som rada, že som mala možnosť okúsiť Ju-Jitsu svetovej úrovne. Prvá skúsenosť trpká. Chcela som priniesť na Slovensko cenný kov. Ale ja tento šport milujem! Táto skúsenosť ma presvedčila, že som podcenila fyzickú a mentálnu prípravu a to sa už nikdy opakovať nebude.”

Trénerka Martina Sitárová:

“Bolo to iba o detailoch, skúsenostiach.”

V sobotu 6.4. pokračovali ME druhým súťažným dňom. Za Slovensko nastúpili Šimon Klein a Adrián Fašianok v kategórii U21 -69kg a Slávka Holubjaková v kategórii U21 +70kg. Títo traja odchovanci SAI CLUBU Martin už dlhodobo dokazujú že patria medzi špičku nielen vo svojej kategórii U21, ale aj medzi dospelými.

Do bojov vstúpil prvý Šimon proti reprezentantovi Izraela. Ten už mal jeden zápas za sebou a mali sme možnosť pozrieť si ako zápasí. Videli sme, že je špičkový. Navyše mu v rohu stál ako tréner Tomer Alroy – špičkový izraelský zápasník a hlavný tréner reprezentácie. Šimon zvolil výbornú taktiku, agresívne atakoval a podarilo sa mu súpera za minútu poraziť. V druhom zápase však prišla tesná prehra s Maďarom. Šimon cely zápas útočil, ale súper si dával na všetko pozor. Síce Šimona ničím neohrozoval, ale stačilo mu to na tesnú výhru. Potom nastúpil Aďo Fašianok. Hneď v prvom zápase dostal favorita celého turnaja, zápasníka Ukrajiny (ten bol nakoniec majstrom Európy). Aďo zvolil taktiku útočiť súperovi po nohách. To sa mu aj darilo, dokonca mal chytenú čistú priamku ale Ukrajinec neklepol. Potom sa mu podaril passing a na body zvíťaziť. Aďo pokračoval v doubble elimination. Tam si bez problémov poradil s reprezentantom Cypru. Osvedčená taktika a Aďova najsilnejšia stránka – naskočiť guard a z guardu armbar. Bohužiaľ v doubble elimination sa stretli spolu Šimon s Aďom a postúpiť mohol iba jeden. A tak do ďalších bojov postúpil Šimon, ktorý Aďa na body porazil. V ďalšom zápase nás čakal Francúz. Šimon využil, že mu nechával veľa priestoru a išiel po nohách. Za minútu Šimon vytiahol nádherný kneebar. Výhrou sa posunul do boja o tretie miesto. V piatom zápase ho čakal Izraelec. Ďalší špičkový zápasník. Šimon, tak ako ho poznáme od začiatku útočil. Získal výhody za nasadené submission. Súper sa z toho dostal a tiež získal výhody za takedowny a passingy. Nakoniec zápas skončil 3:2 na výhody pre Izraelca. Šimon celkovo skončil na 4-5 mieste z 19 zápasníkov. Aďo skončil na 9. mieste.

Podvečer nastúpila Slávka. V prvom kole sa stretla s reprezentantkou Ukrajiny. Vedeli sme, že Ukrajina tu má všetkých zápasníkov výborne pripravených. No Slávka ju bez problémov porazila. V ďalšom kole ju čakala Francúzska. Ako sme zvyknutí tak Francúzske reprezentantky sú poväčšine judistky. Ani táto nebola výnimkou. Obrovská judo blackbeltka s nevraživým výrazom v tvári sa spoliehala len na prácu v postoji. Teda skôr na betónovanie v postoji. Zápas nebol pekný lebo síce sama moc neútočila ale nedalo sa ňou pohnúť. To rozhodca vyhodnocoval penaltami na oboch stranách. Slávka zmenila taktiku, stiahla súperku do guardu a išla po škrtení. Získala výhodu a vyhrala. V semifinále ju čakala Grékyňa. Tú Slávka bez problémov porazila na armbar. Išli sme do finále. Tam ju čakala ďalšia Francúzka. Tiež judistka. Výhodou bolo, že pracovala oveľa aktívnejšie. Videli sme ju zápasiť a vedeli sme na čo sa pripraviť. Slávke to vyšlo presne ako chcela. Ustála súperkin nástup na takedown, zobrala súperke chrbát, nasadila škrtenie a za 90 sekúnd bolo po finále. Slávka získala svoj druhý titul majsterky Európy. SR výprava mala po dvoch súťažných dňoch 1 zlatú a 1 bronzovú medailu.

V nedeľu ráno sa slovenská výprava tešila na zápasy posledných štyroch zápasníkov. V kategórii U16 sme mali tri dievčatá a jedného chlapca. Ako prvá do bojov vstúpila Ela Kováčová -63kg. Od rána bola perfektne naladená a verila si. V prvom zápase si bez problémov poradila s Poľkou na armbar a postúpila do štvrťfinále. Tu ju čakala Rakúšanka. Elka podala zase perfektný výkon a znovu armbar. Táto výhra ju posunula do semifinále. Tam čakala nebezpečná Ukrajinka. Na tú bohužiaľ nestačila a po prehre na armbar musela ísť do doubble elimination o tretie miesto. Tam ju čakala ďalšia Poľka. Elka nenechala nič na náhodu a výhrou na armbar získala pre SR výpravu ďalšiu medailu. Po nej nastúpila Saška Jakubcová v kategórii  U16 -44kg. V prvom zápase sa stretla s reprezentantkou Grécka. Veľmi ťažký a tesný zápas v ktorom rozhodla jedna výhoda posunul Sašku do semifinále. Tam sa stretla s reprezentantkou Chorvátska. Saša začala výborne, pracovala z open guardu a podaril sa je sweep a získala 2 body. Potom jej súperka nasadila triangel ale podaril sa jej únik. Bohužiaľ chvíľka nepozornosti a prišiel sweep z guardu a následná 4 bodová pozícia. Saša síce z pozície unikla a urobila sweep, no nestačila získať ďalšie body a po prehra musela ísť do bojov o tretie miesto v doubble elimination. Tam sa stretla s Rumunkou. Tentokrát išla tvrdo a nekompromisne. Kimura z guardu a ďalšia medaila.

Po týchto dvoch medailách sa aj poslední zástupcovia nevedeli dočkať svojich zápasov. Eliška Machová v kategórii -40kg mala v prvom zápase Ukrajinku. Tvrdo a bez rešpektu pullnutý guard hneď na to armbar. V tejto kategórii boli 4 zápasníčky a išli systémom robin round (každý s každým). V druhom zápase sa stretla s domácou reprezentantkou. Eliška išla znova útočne a po chvíli mala nasadený triangel. 2 a pol minúty Eliška škrtila súperku v triangli, z toho prechádzala aj na armbar ale súperka neklepla. Tak výhra len na body. Od zlata ju delil jediný zápas. V tom zápase sa stretla s Francúzkou. Znovu pullnutý guard, z guardu sweep do mountu. Následné ukončenie na americanu a Eliška Machová sa po neskutočnom výkone stala majsterkou Európy.

Ako posledný nastúpil do bojov Samuel Škorec. V kategórii mal 4 súperov a tak isto išli systémom robin round. V prvom zápase s domácim Rumunom. Samko zvíťazil na body 7:2 ale nebolo to ešte ono. Nervozita z veľkého podujatia sa podpísala na výkone. Do druhého zápasu nastúpil proti Maďarovi. Samko dostal hneď v úvode takedown a prehrával o dva body. Potom Samo z guardu strelil triangel a všetci sme verili, že to dotiahne. Bohužiaľ súper neodklepal ani po dvoch minútach škrtenia. Samo síce dostal dve výhody no bohužiaľ to nestačilo a zápas prehral. Nebolo čas na oddych. V rýchlosti sme prešli chyby z prvých dvoch zápasov a o pár minút nastúpil Samko proti Poliakovi. Zápas Samovi vyšiel parádne. Guard – triangel – armbar. Do pol minúty bolo vybavené. V poslednom zápase Samka čakal najťažší súper. Domáci zápasník ktorý dovtedy všetko bez problémov vyhral. No Samko naladený poslednou výhrou nedal súperovi šancu. Scenár bol taký istý ako v zápase s Poliakom a do minúty bolo vybavené. Netrpezlivo sme čakali na končené poradie. Maďar, Rumun a Samko mali rovnako po dve výhry na submission, jednu výhru na body a jednu prehru. Nakoniec rozhodol počet získaných bodov a v konečnom poradí skončil Samko druhý.

Zhodnotenie reprezentačnej výpravy (Miroslav Ševčík – predseda SR a zároveň tréner)

Systém súťaží JJIF nám vyhovuje. Je fajn, že existuje doubble elimination o tretie miesto a tiež sme radi, že v mládežníckych kategóriách sa do určitého počtu zápasníkov v kategórii zápasí systémom robin round (každý s každým). Ukazuje sa, že zápasníci s medzinárodnými skúsenosťami sa aj po prehre vedia namotivovať a ďalej bojovať o čo najlepšie umiestnenie. Najmä pre mladých športovcov je veľmi dôležité zbierať tieto skúsenosti. Ukázali to aj na tomto podujatí! Skoro všetci sa po prehre vedeli okamžite nastaviť do ďalšieho zápasu. A to vo veľmi krátkom čase. Niekedy je na oddych po prehre len 10-15 minút..

Som rád že sme do reprezentácie zapojili aj ďalšie kluby. A ďalší tréneri mali možnosť vidieť medzinárodnú úroveň. Pre niektoré kluby je strop naša domáca súťaž, ale na druhú stranu vidím, že mnoho trénerov alebo vedúcich klubov začína chápať, že naša domáca liga je len náročnejší tréning a možnosť vyzápasiť sa. Ale ak sa chcú posúvať musia chodiť na turnaje do zahraničia, kde je úroveň iná. Potom má význam myslieť na miesto v reprezentácii. So skúsenosťami len z domácej ligy sa to nemusí vyplatiť. Musím podotknúť, že tvorba reprezentácie je dlhodobý proces. Nie je to o tom, že dnes preplatíme štartovné tebe a zajtra tebe. Do reprezentácie sa musí vyberať opatrne, aby sa úsilie, či už zväzu, rodičov trénerov čo najlepšie zhodnotilo. Sme radi za úžasnú podporu rodičov a ďalších členov jednotlivých klubov. Všetci pozorne sledujú zápasy celej reprezentácie. Live stream je ZADARMO čo sa o iných podujatiach na scéne bojových športov (tej komerčnej) povedať nedá.

Ako vedúci reprezentačného teamu hodnotím celkové vystúpenie SR reprezentácie veľmi pozitívne. Je to už 6. veľké medzinárodné podujatie ktorého sme sa s reprezentáciou zúčastnili. Zatiaľ sme z každého priviezli medailu. Na toto podujatie sme postavili širšiu reprezentáciu. Som rád že sa v reprezentácii darilo aj nováčikom na medzinárodnej úrovni. Samuel Škorec – zápasník Klubu ju-jitsu Žiar nad Hronom, zverenec trénera Jaroslav Bičára vybojoval striebro a Elka Kováčová zo Športového klubu BEST FITNNESS Senec pod trénerkou Martinou Sitárovou vybojovala bronz. Postupne sa buduje veľmi silný reprezentačný káder najmä v mládežníckych kategóriách. Ku stáliciam ako Holubjaková, Klein, Fašianok či Mlynčekovci sa pridali T. Košecký, N. Sitárová, E. Kováčová či S. Škorec. Spomenúť treba aj E. Machovú a A. Jakubcovú, ktoré sa prvýkrát predstavili v Kazachstane na Svetovom pohári U14, a tentokrát vybojovali medaily aj v kategórii U16.

Za Zväz môžem byť veľmi spokojný. Pred šampionátom sme si stanovili cieľ – zisk 5 medailí a nakoniec sme ich získali 6. Najmä posledný deň ME bol pre SR výpravu mega úspešný! Každý vybojoval medailu a každý mal pozitívnu zápasovú bilanciu! Osobne ma ešte viac ako medailový výsledok potešili výkony jednotlivých zápasníkov. Úroveň na ME je naozaj vysoká. Ak sa človek dostane do štvrťfinále tak určite nedostane ľahkého súpera. Tam už rozhodujú pomocné body alebo jeden pass či sweep a zápasy si neskutočne vyrovnané. To sme videli aj na tomto podujatí. Kľudne sme mohli mať o dve medaile viac alebo aj o tri menej….

Celkový výsledok aký urobila táto super partia mladých reprezentantov, je zisk 6 medailí a celkovo 15 miesto v hodnotení krajín (tých bolo 30). Štatisticky sme na tom dobre lebo medailu získala viac ako polovica našich zápasníkov. Nehovoriac o tom, že sme boli na 21. mieste čo sa týka počtu zápasníkov jednotlivých reprezentácii. Obstáli sme s 11 zápasníkmi lepšie ako napríklad Maďari s 27 reprezentantami. Skončili za nami aj ďalšie početnejšie reprezentácie (Bulhari so 17. Srbi so 14, Bosna a Hercegovina so 14). Okrem medailistov treba spomenúť aj 4-5. miesta Mateja Mlynčeka a Šimona Kleina. A tiež celkovú zápasovú bilanciu 44 zápasov a z toho 30 výhier, čo je na takomto podujatí paráda.

Na záver musím spomenúť, že nás prekvapili aj rumunskí organizátori a celkovo krajina. Všade bolo čisto a bezpečne. Ľudia boli veľmi ochotní. Kopec dobrovoľníkov, všetci ústretoví a všetko od ubytovania, transportov, rozpisov,fungovalo na jednotku.

Link na výsledkovú listinu celých ME:

https://www.sportdata.org

Link na medailovú štatistiku celých ME (v rankingu nie sú krajiny ktoré nezískali žiadnu medailu)

https://www.sportdata.org

 

Miroslav Ševčík