Menu Zavrieť

Máme Majsterku Európy!

Koncom novembra sa Chorvátsku v Záhrebe konali Majstrovstvá Európy v ju-jitsu pod organizáciou JJIF. Kým predchádzajúce ME vo Francúzsku boli pre vekové kategórie U16, U18 a U21 tak tieto zase boli pre dospelých (18+).

Do reprezentácie boli nominovaní Michal Kukumberg a Patrik Čabelka z Jiu Jitsu Akadémia Bratislava a Šimon Klein a Slávka Holubjaková zo SAI CLUB Martin. Michal Kukumberg a Patrik Čabelka sa z rodinných dôvodov ospravedlnili z reprezentácie na tomto podujatí. Výprava v zložení: Miroslav Ševčík (tréner), Ľubomír Fašianok (zástupca safeguarding). Šimon Klein (muži -62kg) a Slávka Holubjaková (ženy +70kg) vyrazila 22.11. ráno do Záhrebu. Cesta autom prebehla bez problémov a na obed už boli všetci ubytovaní.
Ubytovanie v mieste šampionátu bolo 100m od športovej haly kde sa zápasilo. Čiže odpadli starosti s transportami z hotela do haly ktoré boli na predchádzajúcich podujatiach veľmi komplikované.

V ten deň sa konal Kongres JJEU. Kongresu sa zúčastnili M. Ševčík a Ľ. Fašianok. Kongres bol v prvej časti zameraný na účtovnú uzávierku a rozpočet. V druhej časti sa riešili veci ohľadom antidopingu a safeguardingu. Tieto dve oblasti sú (okrem inklúzie) v súčasnosti kľúčové na to aby bola JJIF rozpoznaná OIC a začlenila sa do ARISF. Za SZŠJJ môžeme povedať, že naše aktivity v týchto oblastiach nezanedbávame a spĺňame všetky potrebné náležitosti.

23.11. sa začali zápasy. V ten deň zápasil Š. Klein. Bohužiaľ, hneď v prvom zápase prišla tesná prehra na body s Ukrajincom a vyradila ho do double elimination. V druhom zápase to už bolo lepšie a Šimon si pripísal výhru (páka na členok). To ale bola jeho posledná výhra na ME. V treťom zápase prehral s Francúzom a tým pre neho šampionát skončil. Celkovo 7. miesto z 13 zápasníkov nás nepotešilo lebo sme verili, že bude medaila.

24.11 mala reprezentačná výprava voľno.

25.11 nastúpila naša bronzová medailistka z MS v Abu Dhabí Slávka Holubjaková. Hneď v prvom zápase mala z súperku svetovú rankingovú jednotku Lauryne Lage z Francúzska. Túto súperku už dokázala poraziť na MS v Abú Dhabí. Tentokrát si francúzka dávala pozor a útoky na chrbát v postoji dobre bránila. Navyše Slávka dostala napomenutie za ustupovanie. Čas sa krátil a bolo treba zariskovať. Slávka si stiahla súperku do guardu a pol minúty pred koncom sa podarilo Slávke súperku prehodiť a vyhrať. Táto výhra ju posunula do boja o medaily. V semifinále si potom Slávka poradila s reprezentantkou Nemecka. Výhra na armbar a čakanie na finále. Vo finále na nás čakala veľmi šikovná zápasníčka Švédska Amanda Vikinsson (aktuálna 5. priečka vo svetovom rebríčku). Švédka začala veľmi aktívne a snažila sa pracovať z open guardu. Ten mala veľmi dobre natrénovaný, ale Slávka sa nakoniec podaril prechod a následne aj bodovaná pozícia. Celkovo výhra 7:0 na body a zisk prvej zlatej medaily z ME pre Slovensko.

Za SZŠJJ môžem povedať že šampionát bol úspešný a musím pochváliť aj Chorvátskych organizátorov. Oproti šampionátom v Kazachstane a Abú Dhabí musím povedať, že sme boli veľmi príjemne prekvapení ako všetko klapalo a s ničím nebol problém. Ak sa stala aj nejaká maličká chyba tak ju organizátor bez problémov a ochotne vyriešil, čo sa o predchádzajúcich šampionátoch povedať nedá.