Menu Zavrieť

Historicky prvá reprezentačná výprava na MS v ju-jitsu

Na prelome októbra a novembra sa v Abu Dhabi uskutočnili už 27. Majstrovstvá sveta organizácie JJIF. Slovensko sa na takomto vrcholnom podujatí zúčastnilo prvý krát. Doteraz bohužiaľ neexistoval Národný športový zväz ktorý by bol členom tejto zastrešujúcej organizácie pre šport ju-jitsu.

V reprezentácii Slovenska bolo 6 zápasníkov. Miroslav Mlynček U16 -60kg, Matej Mlynček U16 -60kg, Adam Levčík U18 -60kg, Adrián Fašianok U18 -73kg, Slávka Holubjaková 21+ +70kg a Michal Kukumberg 21+ -85kg. Plus traja členovia realizačného teamu. Miroslav Ševčík – hlavný tréner a oficiálny zástupca SZŠJJ, Michal Mlynček – tréner, Ľubomír Fašianok – sprievodný personál. Tento rok si bohužiaľ väčšinu nákladov hradil každý zápasník individuálne, prípadne to platili ich domovské kluby. Od Zväzu dostali reprezentačný dres a kimono. Veríme že budúci rok pokryjeme náklady zo štátnej dotácie. Tú sme tento rok ešte nemali.

Registrácia na samotný šampionát bol náročný administratívny proces. Nezahŕňala len nahlásenie zápasníka do kategórie, ale aj nomináciu trénerov, lekárov, oficiálnych zástupcov a pod. Tiež je potrebné rezervovať ubytovanie vo vybraných hoteloch, nahlásiť čísla letov, časy príletov a odletov aby organizátor mohol zabezpečiť odvoz z letiska na hotel a spať na letisko. Samotná úroveň šampionátu bola veľmi vysoká. Po organizačnej stránke to šlo ako hodinky. K dispozícii boli videorozhodcovia, ktorí v prípade nezrovnalostí alebo podaného protestu okamžite vyriešili sporné situácie. Ďalším prekvapením bolo predĺženie v prípade úplne vyrovnaného zápasu. Predĺženie trvalo 2 minúty a išlo sa o prvé body. Akonáhle ich niekto získal zápas skončil.

Ako prvý zasiahli do bojov bratia Mlynčekovci. Obaja vstúpili do turnaja víťazne. Matej porazil reprezentanta Rumunska  a Mirko zase zápasníka z Thajska. V ďalšom kole postúpil Matej cez Taliana. Mirko bohužiaľ vypadol v tesnom zápase (rozhodovalo až predĺženie) s reprezentantom Grécka. V štvrťfinále, v opäť veľmi tesnom zápase prehral aj Matej s domácim zápasníkom. Všetci sme si mysleli že je koniec. No chalani ešte išli zápasiť. Zápasilo sa totižto systémom dvojitej eliminácie o tretie miesto. V tejto eliminácii Mirko Mlynček jeden zápas vyhral a jeden prehral. Matejovi sa neskutočne darilo. V eliminácii vyhral všetky 3 zápasy a umiestnil sa na celkovom 3. mieste Majstrovstiev sveta a vybojoval tak historicky prvú medailu pre SR.

Ďalšími zástupcami Slovenskej reprezentácia boli Slávka Holubjaková a Michal Kukumberg. Slávka v prvom zápase bez väčších problémov porazila zápasníčku Francúzska. V semifinále sa stretla s obhajkyňou titulu – reprezentantkou Columbie. Bohužiaľ  zápas prehrala o jeden pomocný bod – výhodu. V eliminácii v zápase o tretie miesto sa stretla s reprezentantkou Nemecka ktorú porazila na škrtenie. Slávka mala na podujatí 3 zápasy a všetky boli so zápasníčkami ktoré boli v celosvetovom rankingu do 4. miesta a dokázala 2x zvíťaziť a raz prehrať na pomocný bod. Nehovoriac o tom že Slávka ešte stále patrí do kategória U21. Takže veríme že v roku 2023 vybojuje ďalšie medaile pre Slovensko!

Jedinému zástupcovi v kategórii mužov Michalovi Kukumbergovi sa nedarilo. Michal v mieste podujatia ochorel a výrazne sa to podpísalo pod jeho výkon. Prehral v úvodnom zápase a aj eliminácii. Veríme že o rok to bude omnoho lepšie.

Ako posledný do bojov zasiahli Adam Levčík a Adrián Fašianok. Adam vyhral prvý zápas, no v druhom už nestačil na Kazašského reprezentanta. V eliminácii po vlastnej chybe „daroval“ body súperovi a do bojov o medaile nezasiahol. Adrián predviedol dva výborné zápasy. Oba zápasy boli veľmi tesné no bohužiaľ  bez víťazstva. Obaja majú cenné skúsenosti  a na ďalších podujatiach svetového alebo európskeho charakteru budú  vedieť čo ich čaká  a ako sa pripraviť.

Niektorých zápasníkov sme vyspovedali pár dní po šampionáte:

Miroslav Mlynček

Ako hodnotíš úroveň svetového šampionátu?

Na to ako veľa zápasníkov a aký veľký turnaj to bol, tak veľmi dobre zorganizované. Už na letisku nás čakal odvoz na hotel, čo som nečakal. Bolo tam cez 60 krajín a tak zabezpečiť všetkým odvoz muselo byť dosť náročné. A aj zápasy išli presne na čas, žiadne meškania, ani predstihy, presne na minútu. Na veľa omnoho menších turnajoch bývajú aj hodinové meškania a tam to išlo úplne presne. Ani otvárací ceremoniál som ešte nevidel na žiadnom turnaji, ten som zažil prvý krát a pridalo to takú profesionalitu tomu turnaju. Určite najlepšie zorganizovaný turnaj na akom som kedy bol.

Ako hodnotíš úroveň zápasníkov?

Naozaj svetová špička. Všetky zápasy boli veľmi tesné a rozhodovali detaily. Veľa zápasov bolo vyhratých iba o jednu výhodu a často sa rozhodlo až v predĺženiach. Bolo vidno, že sú tam iba kvalitní zápasníci, ktorí už dlho zápasia.

Máte medaile aj z iných svetových turnajov, kedy vás uvidíme najbližšie na medzinárodnom turnaji?

V marci budú vo Francúzsku majstrovstvá Európy, tiež JJIF. Ale na menšie turnaje chodíme vždy keď sa dá.

Čo by si chcel odkázať ostatným čo chcú reprezentovať našu krajinu na podujatiach organizácie JJIF?

Že treba zápasiť čo najviac a chodiť na všetky turnaje, ktoré sú. A nie len na ligové kolá, ale aj do Poľska, Česka,… Treba byť vyzápasený, aby si človek zvykol na ten stres pred zápasom na menších turnajoch a aby na tých veľkých turnajoch už bol vyzápasený a bez stresu. Sú tam najlepší na svete, tak treba zápasiť všade a nielen na Slovensku.

Matej Mlynček

Ako hodnotíš úroveň svetového šampionátu?

V porovnaní s ostatnými veľkými turnajmi na ktorých som zatiaľ bol, napríklad ME IBJJF v Dubline, je to najlepší turnaj na akom som bol všetko bolo perfektné zorganizované. Bol to veľmi profesionálny turnaj. Keď sme prišli na letisko, hneď ku nám prišiel celý tým ktorý nás odfotil a aj odviezol na hotel.

Ako hodnotíš úroveň zápasníkov?

Boli to veľmi kvalitní súperi, všetky zápasy boli veľmi taktické a chalani mali už pred zápasom gameplan. Zápasy boli veľmi opatrné a rozhodovali tam výhody. (pozn. Pomocné body)

Aké máš pocity z historického kovu?

Je to úžasný pocit, som veľmi šťastný že sa mi podarilo vybojovať pre Slovensko bronz.

Aké ťa čaká najbližšie veľké podujatie?

Majstrovstvá Európy v Paríži.

Čo by si chcel odkázať ostatným čo chcú reprezentovať našu krajinu na podujatiach organizácie JJIF?

Treba poctivo chodiť na tréningy aj keď sa ti nechce a neflákať to. Chodiť na čo najviac turnajov a vyzápasiť sa, nájsť si svoju taktiku. A nebáť sa skúšať nové veci.

Slávka Holubjaková

Ako hodnotíš úroveň Svetového šampionátu?

Úroveň šampionátu ma veľmi milo prekvapila. Začiatkom sme síce mali menšie obavy, pretože nastali komplikácie na hoteli s ubytovaním, no nakoniec všetko dobre dopadlo a všetky nedorozumenia nám vykompenzovali. Celková organizácia bola na veľmi vysokej úrovni. Šampionát trval celé dva týždne spolu s para disciplínami a podieľalo sa na ňom veľmi veľa ľudí. Všetko bolo do detailov prepracované spolu s kontrolami zápasníckych kimon či antidopingovou kontrolou.

Ako hodnotíš úroveň zápasníkov?

Zápasníci patrili ako inak k svetovej špičke. Naozaj sme boli aj my sami prekvapení, aké sú niektoré kategórie plné samými kvalitnými zápasníkmi. Kde tu sa objavilo aj nejaké známe meno spomedzi IBJJF zápasníkov. Moja kategória mala taktiež celkom kvalitnú obsadenosť i keď ak to mám porovnať s ADCC, musím povedať, že to nebola úroveň Gabi Garcia a podobne. V konečnom dôsledku, je ťažké porovnávať zápasníkov v kimone a NOGI. A nesmiem zabudnúť, že predsa len i moje súperky majú v zbierke mnohé veľké umiestnenia zo svetových šampionátov.

Aké turnaje ťa čakajú v najbližšej dobe?

V rámci lokálnych turnajov sa určite chystám na SNWL. Potom nasleduje krátka pauza od turnajov počas Vianoc no a potom, ak všetko pôjde podľa plánov, obehneme nejaké turnaje u nás a v Poľsku a začiatkom marca by som mala opäť reprezentovať Slovensko na Majstrovstvách Európy vo Francúzsku.

Čo by si chcela odkázať ostatným čo chcú reprezentovať našu krajinu na podujatiach organizácie JJIF?

Myslím si, že smer akým sa uberáme u nás na Slovensku je konečne správny a má budúcnosť. Ako zápasníčka považujem za dôležité vyzápasiť sa, či už na lokálnych turnajoch, ale najmä v zahraničí, kde je úroveň súperov úplne iná. Taktiež to umožňuje športovcom stať sa členmi reprezentácie spolu s čím prichádzajú aj rôzne výhody(ale aj povinnosti no 😊). Jednoducho ak chceš byť svetová špička, musíš makať a hlavne zápasiť aj inde ako len doma.