Menu Zavrieť

Ďalší reprezentačný úspech na medzinárodnej scéne!

V marci sa vo Francúzsku konali Majstrovstvá Európy mládeže v ju-jitsu. To bola ďalšia príležitosť pre slovenskú reprezentáciu na porovnanie síl s európskou špičkou. Tento krát sme vyslali len malú, štvorčlennú výpravu. V kategóriách U16, U18 a U21 u nás nie je veľa zápasníkov dosahujúcich medzinárodnú úroveň. Navyše zo zdravotných dôvodov sa nemohli zúčastniť Adam Levčík a Adrián Fašianok (obaja účastníci MS v Abu Dhabí minulý rok). Ospravedlnila sa aj Slávka Holubjaková, medailistka z MS 2022.

Nakoniec boli nominovaný nasledovný zápasníci:

  • Matej Mlynček U18 -60kg
  • Miroslav Mlynček U18 -66kg
  • Šimon Klein U21 -69kg

Všetci traja sú zápasníkmi martinského SAI CLUBU.

Reprezentačným trénerom na tejto výprave bol Jaromír Mitterpach.

Oproti Majstrovstvám sveta, ktoré sa konali minulý rok bolo výhodou, že tieto ME trvali len tri dni čo bolo z hľadiska nákladov a organizácie výpravy oveľa jednoduchšie a tiež vďaka príspevku uznanému športu, mohol byť tento reprezentačný výjazd financovaný z prostriedkov Zväzu.

Výprava odlietala vo štvrtok ráno z Viedne do Belgicka. Odtiaľ ich organizátor transportoval na hotel vo Francúzsku. Ako pri väčšine veľkých podujatí nastali trochu problémy s transportom a chvíľu trvalo kým sa všetci členovia akreditovali. Ešte v ten deň prebiehalo váženie kategórii U18. Obaja reprezentanti – Mirko a Maťko Mlynčekovci bez problémov splnili váhový limit. Nasledoval oddych na hoteli a sústredenie sa na piatok kedy štartoval šampionát.

Obaja zástupcovia SAI CLUBU Martin boli skvele pripravení. Ešte pred pár mesiacmi zápasili v kategórii U16 a toto bola ich premiéra na veľkom podujatí v kategórii U18. Postup do kategórie U18 je v ju-jitsu zlomový. Sú tam už dovolené techniky ako pri dospelých zápasníkoch.

V prvom zápase na Mateja čakal reprezentant Ukrajiny a toho dokázal náš reprezentant poraziť pred limitom na škrtenie. Potom nastúpil proti zápasníkovi z Izraelu, ktorý Mateja porazil na body. Matej musí čakať na súpera v dvojitej eliminácii, v ktorej je ešte možnosť získať tretie miesto. Matej ešte dokázal poraziť reprezentantov Francúzska a Grécka, ale v zápase o tretie miesto prehral tesne so zápasníkom Izraelu. Konečné 5. miesto.

Miroslav Mlynček sa v prvom zápase stretol s reprezentantom Izraela. Zápasníci Izraelu a Grécka boli naozaj špičkovo pripravení a obe krajiny tu mali veľmi početné zastúpenie. Bohužiaľ  Miroslav svoj zápas prehráva na body. Nedalo sa nič robiť, ostal mu ešte boj o tretie miesto v dvojitej eliminácii. Tam sa u už darilo lepšie, postupne porazil Maďara, Španiela aj Chorváta. No v zápase o tretie miesto tesná prehra s Grékom.  Celkovo 5. miesto zo 17 zápasníkov.

Zhodnotenie kategórie U18 (Miroslav Ševčík)

Tentokrát síce bez medaile, ale chlapci ukázali, že medzi európsku špičku určite patria. Vyhrali 3 zápasy a prehrali po dva zápasy. Navyše v tejto vekovej kategórii budú aj o rok čiže som presvedčený, že sa ešte zlepšia a budúci rok v kategórii U18 uspejú na európskom a dúfam, že aj svetovom podujatí.

V piatok podvečer prebiehalo váženie zápasníkov na sobotné zápasy. Tam sme mali ďalšieho zápasníka, Šimon Klein U21 do 69kg. Šimon bez problémov navážil oblečený a najedený 67kg. Bolo vidno, že jeho súperi zhadzovali váhu minimálne 3-4kg. Šimo sa vyjadril že na ďalší turnaj pôjde kategóriu do 62kg, pretože to za mesiac bez problémov urobí a navyše ak sa váži deň vopred tak to bez problémov zvládne.

V sobotu sa Šimon stretol v prvom kole s reprezentantom Chorvátska. Zápas bol náročný no nakoniec sa Šimonovi podarilo prejsť guard a vyhral na body. V ďalšom zápase ho čakal Francúz. Tam bolo vidno váhový rozdiel, ale aj tak bol zápas veľmi vyrovnaný. Bohužiaľ  Šimon sa veľmi sústredil na útok na nohy a to mu nevychádzalo. Súper urobil dva sweepy a Šimon prehráva na body. Takže aj náš posledný zápasník pokračoval ďalej v dvojitej eliminácii. Tam sa mu darilo. Zmenil taktiku, sústredil sa na prechody guardu a snažil sa brať súperom chrbát. To sa mu aj podarilo a všetky tri zápasy, v ktorých postupne porazil reprezentantov Grécka, Nemecka a Izraelu vyhral na submission pred limitom. Podarilo sa mu vybojovať bronzovú medailu a zapísať sa tak do histórie ako prvý reprezentant SR  ktorý v ju-jitsu vybojoval pre SR medailu na ME v kategórii U21. Je to veľmi cenný úspech, stačí si pozrieť fotku zo stupňov víťazov kde na prvom mieste bol brown belt a na druhom black belt. Šimon je purple belt a veríme že v budúcnosti bude pravidelne reprezentovať SR na podujatiach JJIF.

Šampionát zhodnotili:

Jaromír Mitterpach (tréner reprezentácie)

Keď ma pred pár rokmi  oslovil Miroslav Ševčík s myšlienkou založenia Národného športového zväzu Ju-jitsu, veľmi som tomu neveril, ale on svojou  svedomitou prácou dosiahol, že dnes je Národný športový zväz združujúci kluby na Slovensku realitou a tým sa otvárajú nove možnosti pre zápasníkov. Jednou z takýchto možnosti bolo aj zúčastniť sa na ME JJIF 2023 vo Francúzku, kde som pôsobil ako reprezentačný tréner. Naši zápasníci vybojovali 2x 5.miesto a raz bronz. V celoeurópskej konkurencii rôznych krajín ktoré mali často veľké výpravy plne kvalitných zápasníkov i trénerov aj svetovej úrovne, sú naše dosiahnuté pozície určite úspechom. Samozrejme stále je treba sa zlepšovať a trénovať. Preto dúfam, že rozrastajúci sa Slovensky zväz športového ju-jitsu, spoluprácou športových klubov a trénerov dosiahne zvyšovanie úrovne zápasníkov a v budúcnosti sa výkony našich reprezentantov budú ešte viac zvyšovať. 

Otázky sme položili aj medailistovi Šimonovi Kleinovi:

Ako hodnotíš ME?

Veľmi pozitívne, som vďačný za príležitosť reprezentovať Slovensko na takom veľkom podujatí.

Bol si prvýkrát na takomto veľkom podujatí?

Čo sa týka konkrétne NE-WAZY a oficiálnej reprezentácie tak áno, ale v minulosti som bol na majstrovstvách Európy IBJJF a na IMMAF majstrovstvách sveta, takže podobnú atmosféru som už zažil.

Vieme, že si bol zranený. Limitovalo ťa to pri výkone?

Áno, zranený som bol, no pri zápasoch som na to ani nepomyslel a našťastie ma to nijako nelimitovalo. Ale samozrejme, príprava bola kratšia, lebo som sa doliečoval po operácii.

Považuješ za osobný úspech bronz z ME?

Za úspech to považujem, každopádne za svoj osobný úspech nie, pretože stále bol niekto odo mňa lepší a preto musím na niektorých veciach ešte popracovať a verím, že nabudúce bude zlato.

Reprezentácia obsadila 2x 5. miesto a 1 x 3. miesto. Dá sa to podľa teba považovať za úspech?

Určite je to pre Slovensko obrovský úspech nakoľko sme tam išli oproti ostatným krajinám malá výprava. Aj napriek tomu sme sa dokázali presadiť a predviesť vyrovnané, dokonca niektoré aj dominantné zápasy so svetovou špičkou.

Ako hodnotíš úroveň zápasníkov na podujatí JJIF?

Úrovňou som bol milo prekvapený a je vidno, že už od malých detí boli zápasníci veľmi zrelí a skúsení.

Čo by si odkázal ostatným zápasníkom a trénerom na Slovensku?

Odkázal by som im, nech vedú svojich študentov správnou cestou a nech držíme všetci spolu, aby sme nabudúce išli oveľa väčšia výprava za Slovensko.

Miroslav Ševčík – predseda SZŠJJ

Za mňa je najdôležitejší fakt že chlapci ukázali kam patria. Celkovo reprezentanti vybojovali 15 zápasov z toho 10 víťazných. V každej kategórii sme siahali na medailu. Škoda že zatiaľ nemáme širšiu reprezentačnú základňu schopnú konkurovať svetovej alebo európskej špičke. Najmä v mládežníckych kategóriách je s tým problém. Vidíme to aj na lige. Je dosť výrazný rozdiel medzi zápasníkmi ktorí reprezentujú a ostatnými v ich kategóriách.

Uvidíme, časom pravdepodobne vstúpia do Zväzu ďalšie kluby, zlepší sa spolupráca, spoločné sústredenia aby sa dal urobiť aj širší reprezentačný výber. Reprezentácia už bola na MS aj na ME. Videli sme úroveň, kvalitu, náročnosť takýchto podujatí a vieme čo nás čaká a ako sa pripraviť. Najbližšie podujatia sa týkajú nielen mládežníckych kategórii ale aj dospelých. Riešime práve reprezentačnú výpravu do Izraelu na NO GI. Určite vyberieme do reprezentácia to najlepšie čo momentálne vo Zväze máme.

Tento rok má reprezentácia SR ešte niekoľko podujatí:

V júni sa v Izraeli uskutoční Svetový pohár (kimono) U16, U18, U21, adult a tiež Majstrovstvá Európy NO GI U16, U18, U21, adult

V júli sú naplánované Majstrovstvá sveta adult a masters v Mongolsku.

V auguste Majstrovstvá svete (kimono) U16, U18, U21 a zároveň sa uskutoční Svetový pohár U14, obe podujatie budú v Kazachstane.